THERMOWOOD NEDİR?

AHŞABIN MÜKEMMELE YOLCULUĞU

Thermowood, ahşabı sizinle birlikte sürecek yolculuğunda en doğal ve mükemmel haliyle korumak için uygulanan bir ısıl işlem yöntemidir.

Ahşaba ısıl işlem uygulaması ilk olarak 1930’lu yıllarda Alman bilim adamları Stamm ve Hansen ve 1940’lı yıllarda Amerikalı bilim adamı White tarafından yapılmıştır. 1950’li yıllarda Bavendam, Runkel ve Buro bu konu hakkındaki araştırmalarını sürdürmüşlerdir. 1990’lı yılların başlangıcında ise VTT (Finlandiya Araştırma Merkezi), ısıl işlem konusundaki araştırmalarını derinleştirmiş ve sonucunda Thermowood üretim yöntemi geliştirilmiştir.

Ahşap malzemenin asgari 180⁰C’ye kadar ısıl işleme tabi tutulup buharla korunmasına ‘‘Thermowood işlemi’’ denir. Thermowood işlemi; buharın ahşabı koruması dışında, ahşapta meydana gelen bazı kimyasal değişiklikleri de ortaya çıkarmaktadır.

THERMOWOOD İŞLEMİ AŞAMALARI

Thermowood Isıl Ahşap işlemi üç ana aşamaya ayrılabilir:

Aşama 1: Kurutma; ısı kullanılarak fırın sıcaklığı hızlı bir şekilde 100⁰C ye çıkarılır. Sonra, ısı sürekli bir şekilde 130⁰C ye yükseltilir, bu süre içerisinde ağaç kurutulur ve nem sıfıra indirilir.

Aşama 2: Isıl işlem; ahşabın içindeki sıcaklık su buharı ile 180⁰C (Thermo S) ve 212⁰C (Thermo D)’ye çıkarılır. Hedef sıcaklığa ulaşıldığında, bu süre  2-3 saat uygulanır.

Aşama 3: Soğutma ve nemlendirme; son bölümde, su spreyi sistemi kullanılarak ahşabın ısısı 80⁰C – 90⁰C ‘ye düşürülür ve ahşabın nemi % 4–6 ‘ya ulaşıncaya kadar devam edilir.

Thermowood işlemi ile ahşabın rengi, içinde bulunan glikozun karamelleşmesi nedeniyle değişmektedir. Normal ahşaba göre daha stabil, çürümeye karşı dayanımlı ve yalıtım özellikleri de artmıştır. Malzemenin çalışma eğilimi de büyük oranda azalmıştır.

Thermowood, sadece Uluslararası Thermowood Birliği üreticileri tarafından uygulanabilen bir işlem olup, marka ve logo kullanımı sadece birlik üyelerine aittir.

thermo_asamalar_grafigi

disbudak_agac_numune

DİŞ BUDAK

DAYANIKLI VE ÇOK KULLANIMLI

Dişbudak, ahşap sektörünün vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bunun temel sebebi, en dayanıklı ağaçlardan biri olmasıdır. Sert ve yaş halkası çok olan bir ağaçtır. Hare yapısı sayesinde estetik bir görselliğe sahiptir.

novathermowood Dişbudak deck ürünü, bu özellikleri sayesinde size çok fazla kullanım alanı yaratır, estetik ve uzun ömürlüdür. Yoğun sirkülasyonun yaşandığı dış mekanlarda, güzel kahve rengiyle en iyi alternatiftir. Mekanlarınızın farkını ortaya çıkarmak istiyorsanız, estetik bir görünüm arıyorsanız, uzun ömürlü ve dayanıklı kullanımıyla novathermowood Dişbudak Deck sizin de vazgeçilmeziniz olacak.

Bunu biliyor muydunuz?

Tüm natürel gitarlar dişbudak ağacından yapılır.

İROKO

ŞIK, ESTETİK VE DAYANIKLI

Egzotik bir ağaç olan İroko’nun dayanıklılığı, açık bal rengi ve yapısının doğal şıklığı onu ideal bir dış mekan kaplama ağacı yapmaktadır. Modern görünümüyle kusursuzluğu yansıtmaktadır. Aynı zamanda Teak (tik) ağacının alternatifi olması novathermowood İroko Deck’i tercih etmeniz için öne çıkan önemli bir özelliktir.

Şık, yüzeyde aynı tonda renklere sahip, dayanıklı bir malzeme arıyorsanız, novathermowood İroko Deck beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

iroko_agac_numune

cam_agac_numune

ÇAM

DOĞALLIĞIN ESTETİĞİ

Hepimizin yakında tanıdığı çam ağacı, kendine has özellikleri sayesinde asırlardır ahşap sektöründe en çok kullanılan ağaçlardan biri olmuştur. Açık kahve rengi ve budaklı yapısıyla doğal bir görünüme sahip olan çam, doğallığı sevenlerin en başta gelen tercihlerinden.

Mekanlarında, doğal bir görünüm arayanlar ve çam ağacının güzelliğinden vazgeçemeyenler için en ideal ve ekonomik çözüm novathermowood Çam Deck.

Bunu biliyor muydunuz?

Çam hoş kokusu sayesinde birçok parfüm ve esanslarda kullanılmaktadır. Eski Mısır’da reçine, macun veya yapıştırıcı madde olarak kullanılmıştır. Özellikle Halepçamından elde ettikleri reçineleri, yüzyıllarca dayanan mumyaların reçinelenmesinde, verniklerin yapılmasında kullanmışlardır.